TSD "'Ronin". Seminarium z Raymondem Danielsem, Robbie Lavoie w stolicy Czech - Pradze. Organizator: Martin Zavoral, Studio Fighters Praha.

W dniach od 8 do 10 sierpnia 2014 pięcioosobowa ekipa Tang Soo Do „Ronin” Stanisławów wraz ze swoim szkoleniowcem Jackiem Keslerem przebywała w czeskiej stolicy – Pradze na Seminarium Szkoleniowym z zakresu taktyki i technik formuły point-fighting prowadzonym przez światowe sławy: Raymonda Danielsa i Robbiego Lavoie wraz z ekipą. Organizatorem i gospodarzem był trener Martin Zavoral, szef klubu Studio Fighters z Pragi.

Zakres szkolenia obejmował podstawowe techniki poruszania się w walce, a następnie ich rozwinięcie, również z pojedynczymi technikami. Szczególna uwaga została poświęcona niuansom oraz temu co w danym wypadku może być błędem.  Prowadzący bardzo cierpliwie tłumaczyli, poprawiali podchodząc do ćwiczących i wspólnie z nimi eliminując błędy. Raymond Daniels dał się poznać jako bardzo sympatyczny  i wesoły, optymistycznie nastawiony do życia człowiek. Od czasu do czasu wtrącał jakiś dowcip związany z daną sytuacją. Szkolenie było bardzo intensywne, ale dające wiele satysfakcji. Dla młodych zawodników zaszczytem na pewno była sama możliwość treningu z Raymondem Danielsem, który jest idolem, wzorem dla wielu zawodników na świecie.

W seminarium wzięło udział kilkudziesięciu zawodników z czeskich klubów. Byliśmy jedyną ekipą z Polski i chyba z zagranicy na tym wydarzeniu. Dla nas było ono szczególnie ważne przed czekającymi nas startami. Nawiązaliśmy nowe kontakty, które być może zaowocują współpracą, zawarliśmy nowe znajomości.  Czesi i Martin byli bardzo pomocni i przyjaźni, chętnie pomagali. Raymond Daniels był zainteresowany naszym teamem. Rozmawiał z nami pytając się skąd przyjechaliśmy, jak daleko to jest i jak daleko jest nasz klub od Warszawy. Zwieńczeniem seminarium były sparingi, podczas których każdy mógł skrzyżować rękawice z wieloma nieznanymi sobie wcześniej kolegami/koleżankami co też było ciekawym doświadczeniem.

Z ramienia naszego klubu, pod przewodnictwem Jacka Keslera udział wzieli: Natalia Gnich, Natalia Gawryś, Adrian Laskowski, Kamil Pasik i Patryk Gnich.

Pobyt w Pradze to nie tylko intensywne treningi point-fightingu, ale również znaleźliśmy czas na poznanie uroczych zaułków Pragi. Nie ma przesady w twierdzeniu, że Praga jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Przez zabytkowe ulice Pragi i Most Karola przechodzą dziennie wielonarodowościowe rzesze turystów.

Zakwaterowani byliśmy w  centrum Pragi tuż przy stacji metra oraz  tuż przy znanym Placu Wacława skąd mieliśmy zaledwie kilka minut pieszo do zabytkowych atrakcji Pragi: Mostu Karola, Rynku z zegarem Orloj, Hradczan z zamkiem, Małej Strany, Złotej Uliczki, Muzeum Kafki, Tańczącego Domu i wielu innych. Nie było czasu na nudę, a i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego. Praga jest naprawdę godna polecenia.  Jeden z posiłków zjedliśmy w restauracji, gdzie napoje na stół dowiozły nam wagoniki ciągnięte przez lokomotywę. Rewelacja i atrakcja!

Należy przyznać, że był to dla nas bardzo udany wyjazd zarówno pod względem szkoleniowym jak i turystycznym.  Kolejna wizyta w Pradze – już w październiku, kiedy wytypowana grupa zawodników weżmie udział w międzynarodowym turnieju kick-boxingu Czech Open w Pradze. Zapraszamy do wspólnego wyjazdu i wsparcia naszych zawodników, choćby jako kibice.

A w najbliższym czasie ekipa klubu szykuje się do Jubileuszowej Gali Tang Soo Do 10 lat klubu i Turnieju Młodych Mistrzów TSD którego będzie gospodarzem w sobotę 27 września, szczegóły wkrótce.

Foto z seminarium i Pragi:

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.770605172983477.1073741861.203411993036134&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.770589069651754.1073741860.203411993036134&type=3