Egzaminy CHO DAN BO Stanisławów 3 luty 2018

W sobotę 3 lutego 2018 w Stanisławowie odbył się długo oczekiwany w Polskiej Federacji Tang Soo Do egzamin na Cho Dan Bo (kandydat do czarnego pasa). Do tego testu przystąpili Damian Buczek, Adrian Laskowski, Kamil Pasik i trener klubu TSD Ronin - Jacek Kesler.

Egzamin trwał od godziny 13.00 do 19.30, ponad 6 godzin i był bardzo wyczerpujący. bowiem zdający wykonują cały materiał od białego pasa poprzez wszystkie stopnie gup. 

Cho Dan Bo ( kandydat do czarnego pasa) to stopień, który budzi zainteresowanie trenujących inne style i prawdopodobnie nie występuję nigdzie indziej. Jest to stopień o szczególnej symbolice. 

"Egzamin na CDB jest prawdopodobnie najtrudniejszym egzaminem w PFTSD, jednak osoby, które przeszły taki test, mimo ogromnego zmęczenia zawsze są dumne i pełne zapału do dalszej pracy nad sobą – i chyba o to chodzi?"  -

 Zgodnie z wymaganiami PFTSD egzamin na stopień Cho Dan Bo składa się z:
15 form tradycyjnych, oceniane są: schemat, oddech, tempo, wzrok (skupienie), siła technik, dokładność pozycji, równowaga, dokładność technik, okrzyki. 
7 form z bronią (kij i inna dowolna broń) 
kopnięć – 122 techniki (po 61 na nogę i po 3 powtórzenia każdej techniki) 
samoobrony (w tym wolnej walki) – odpowiedzi na 29 różnych ataków w dwu wersjach – miękkiej i twardej. W tym zaprezentowanie podstaw walki w parterze (dźwignie, rzuty, duszenia) 
technik ręcznych (16 technik + praca na worku) 
technik łamań desek (14 desek, w tym 7 ręką i 7 nogą różnymi technikami), występuje tu rozbicie siłowe 3 deski dla mężczyzn i 2 dla kobiet. 
testu z teorii, filozofii i historii TSD składającego się z 200 pytań (aby zaliczyć pozytywnie test należy poprawnie odpowiedzieć na 160 pytań).

Jednym z elementów wymagań jest bokserska walka z cieniem lub praca na worku i walka z cieniem boks + kopnięcia – 1 x 3 min. Jest tu oceniana koordynacja, poruszanie się, umiejętność kombinacji ciosów, kondycja, umiejętność radzenia sobie ze zmęczeniem, rozkładaniem sił, umiejętność logicznego myślenia podczas rund. Ciekawa jest też walka z partnerem dwoma broniami (dwoma rodzajami, np. nóż, nunchaku, kij in.) trwająca 3 min. Chodzi tu o walkę (reżyserowaną lub nie), w której celem jest zaprezentowanie zastosowania technik z form w praktyce. Najlepszym sprawdzianem jest tu pojedynek na gumowe noże, które są pomalowane czerwoną zmywalną farbą (lub czerwoną szminką) – wówczas widać każde cięcie na ciałach zdających. Celem tego ćwiczenia jest pokazanie, jakie zagrożenie niesie użycie przez napastnika noża. Kulminacją egzaminu jest wolna walka z 3 przeciwnikami trwająca tylko 3 minuty. Jednak zdający musi wykazać się odwagą i mimo ogromnego zmęczenia stawić czoła w nierównej walce. Zazwyczaj taka konfrontacja kończy się w parterze, gdzie przeciwnicy, stosując z rozsądną siłą uliczne techniki walki, uświadamiają zdającemu starą jak świat zasadę: „nec Hercules contra plures” – „Herkules nie poradzi przeciw wielu”. CDB jest najwyższym stopniem uczniowskim i łatwo wpaść w pułapkę myślenia, że jest się już niepokonanym, zaś walka z wieloma przeciwnikami pozwala uświadomić sobie niebezpieczeństwo takiego starcia i zmusza do refleksji nt. nieuczciwej konfrontacji. Ten rodzaj walki ma inspirować do dalszego treningu, ale i jednocześnie uczyć pokory. 

źródło: tangsoodo.pl

Kilka fotek z egzaminu oraz więcej o symbolice stopnia Cho Dan Bo czytaj pod poniższymi linkami (rozwiń):

http://tangsoodo.pl/pokaz.php?str=cdb_art

https://web.facebook.com/pg/Klub-Tang-Soo-Do-Ronin-TSD-Stanis%C5%82aw%C3%B3w-203411993036134/photos/?tab=album&album_id=1727507107293274