Czym jest Tang Soo Do?

 http://www.youtube.com/watch?v=0ZhPx7L3FLI

 

Tang Soo Do - koreańska sztuka walki znana na Zachodzie. W Polsce uprawiana od 2001.  Reprezentujemy Polską Federację Tang Soo Do, największą i zarazem o największych tradycjach i dokonaniach organizacją propagującą TSD. Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy nie boją się nowych wyzwań. Chętnie współpracujemy z innymi a naszym celem jest promowanie dobrej zabawy przez walkę sportową. TSD jest nowoczesną sztuką walki, która rozwija na równi elementy walki jak i kultywuje tradycję. Szefem PFTSD jest Marcin Kostyra

Polska Federacja Tang Soo Do jest oficjalnym przedstawicielem Cheezic Tang Soo Do Federation w Polsce. Główne dojang mieści się w Puławach na Lubelszczyźnie. 

 

Szefem Cheezic Tang Soo Do Federation jest Kwan Jang Nim Robert Cheezic 10 dan.

 

 

Rywalizacja sportowa:
 

Walkę na zasadach TSD prowadzi się przy pomocy kopnięć i uderzeń rękoma, z dominacją technik nożnych. Oficjalnie rozgrywa się walki w dwu formułach - "semi-contact" oraz "light - kick" (z "low kick`em"). Nierozłącznym elementem naszego treningu są formy, które traktujemy jako część tradycji i uzupełnienie ćwiczeń koordynacyjnych. W Tang Soo Do, chyba jak w żadnym innym stylu kontaktowym, ćwiczymy władanie bronią tradycyjną - kij, miecz, nóż i inne. 

PFTSD współpracuje z Polską Unią Taekwondo, WTKA Kickboxing, dlatego nasi członkowie mogą sprawdzać swoje umiejętności w różnych stylach i na różnych zasadach rywalizacji - od jujitsu, MMA, kickboxingu do różnych odmian karate i taekwondo. W myśl naszej filozofii rywalizacja sportowa jest częścią rozwoju mentalnego i fizycznego.

 

 

Tang Soo Do-korean karate

("tang" -nazwa chińskiej dynastii, "soo"-ręka, "do" filozoficzna droga)

Tang Soo Do jest sztuką walki wywodzącą się z Korei. Historycznie styl ten rozwijał się równolegle z taekwondo.  Tang Soo Do w części tradycyjnej jest stylem łączącym japońskie karate i taekwondo. Wspólnym elementem tang soo do i karate są formy/kata. 

W kwestiach technicznych zbieżność z taekwondo to oczywiście techniki kopnięć oraz terminologia, oba bowiem style mają swój pierwowzór w starożytnej sztuce walki Tae Kyun, w której to dużą uwagę przykładało się do technik nożnych (np. z wyskoku, wielokrotne itp.)

Tang Soo Do to nowoczesny miks tradycyjnych sztuk walki. TSD jest z założenia wszechstronnym stylem. Konkurencje rozgrywane na zawodach tsd to: formy, władanie bronią, rozbicia desek i walki., Które rozgrywane są w trzech formułach: semi-contact - walka przerywana, light-contact - ciągła z ograniczoną siłą, i low-kick - ciągła z kopnięciem w udo. Do walki wykorzystuję się rękawice bokserskie i ochraniacze na stopy i golenie, kask itp. Uderzenia ręką można zadawać zarówno na korpus jak i głowę, podobnie jest z kopnięciami. Przepisy walki przypominają przepisy rywalizacji w kickboxingu. Zawodniczy trening obejmuje techniki ciosów bokserskich oraz technik nożnych, którym poświęca się bardzo dużą uwagę.

Zawodnicy z powodzeniem startują na turniejach innych sztuk walki: taekwondo, karate,ju-jitsu,kick-boxing..itp.

Mimo bogatych elementów tradycyjnych,w TSD szkolenie ukierunkowane jest pod kątem walki. Proporcje w przybliżeniu są następujące: 50% walka(w tym przygotowanie), 20% -formy/kata, 10% -broń, 10 %- samoobrona, 5% -rozbicia, 5 % -terminologia. Procenty mogą być Inne w zależności od sekcji.

 

Historia Tang Soo Do w Polsce