O klubie

TANG SOO DO  "RONIN" STANISŁAWÓW

Sekcja ,,Ronin TSD Stanisławów” jest kontynuacją sekcji tsunami, założonej w 1994r ( w Stanisławowie od lutego 2004 r. ) przez Jacka Keslera.

Sekcja zajmuje się promowaniem i rozwojem koreańskiej sztuki walki Tang Soo Do (w skrócie TSD), wzbogaconej elementami kick-boxingu oraz innych sztuk walki.

Jest organizatorem wyjazdów na turnieje sportowe, seminaria, obozy letnie czy też aranżuje pokazy oraz turnieje sztuk walki. Sekcja w swej historii była organizatorem kilku turniejów sportowych, pokazów, szkoleń. Przez jej szeregi przewinęło się wielu młodych adeptów sztuki walki z terenu całej gminu Stanisławów i gmin sąsiednich, pozostali najwytrwalsi. Sekcja posiada bogate i chwalebne tradycje sportowe.

Zawodnicy klubu zdobywali i zdobywają często czołowe miejsca na różnych turniejach sztuk walki m.in. taekwon-do, karate, ju-jitsu i tang soo do.

Klub promuje idee szacunku dla innych osób, dobra zabawę i wychowanie przez sport.

Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej w Stanisławowie:

w środy: 19.30-20:30 – grupa dzieci,  grupa średniozaawansowana
w piątek: 19.30-20.30- grupa dzieci,  grupa średniozaawansowana
                  

Prowadzą je instruktorzy i asystenci  Klubu Tang Soo Do "Ronin" oraz gościnnie inni instruktorzy
                 Jacek Kesler- kierownik klubu (lider instruktor, sport, samoobrona, techniki podstawowe)                                                                                               Damian Buczek - instruktor. (formy, techniki zadaniowe, podstawy)


                gościnnie: Michał Majewski- trener tang soo do, instruktor sportu z licencjami kick-boxingu. (sport, formy, techniki nożne, ręczne, samoobrona)

 

Historia klubu

dla wytrwałych i dociekliwych :)

Klub  „Ronin TSD” – Stanisławów jest kontynuacją koła karate założonego przez Jacka Keslera w 1994 roku.  W pierwszym okresie  koło to czterech kolegów, pasjonatów, którzy  spotykają się  w uzgodnionych  terminach  na wspólnych treningach, na leśnych polanach w okolicach Mińska Mazowieckiego, oraz w swoich mieszkaniach.  Z czasem z czwórki  pozostaje jedynie Jacek  Kesler.

Historia klubu w Stanisławowie datuje się od 2004 roku. Wtedy to, spełniając prośbę, Jacek Kesler naucza podstaw karate i samoobrony swoją  kuzynkę wraz z jej koleżanką, korzystając z gościnnej sali teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie. Zajęcia te wzbudzają niesamowite zainteresowanie przypatrującej się młodzieży szkolnej,co w efekcie staje się zalążkiem stworzenia stałej grupy. W lutym 2004 roku odbywa się pierwszy trening gromadzący kilkudziesięciu uczestników.  Zajęcia prowadzone są w ramach koła karate systemu tsunami, uzupełnianie jednak elementami innych sztuk walki takich jak karate shotokan, gosoku-ryu czy taekwondo.

W maju 2005r. treningi  zostają przeniesione z Gminnego Ośrodka Kultury  do  szkoły podstawowej, a koło  staje się jedną z sekcji miejscowego klubu:  Uczniowskiego Parafialno-Ludowego Klubu Sportowego w Stanisławowie.  Następuje rozkwit ośrodka i pierwsze sukcesy.

W październiku 2005 roku, po okresie półtorarocznych  treningów, reprezentacja klubu po raz pierwszy bierze udział w zawodach sportowych. Są to XV Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski All Style Karate Semi – Contact.  Anna Wieczorek, po przejściu sita eliminacji, zdobywa w finale  III miejsce w walkach semi-contact. 

W  następnych latach klub kontynuuje sportową drogę biorąc udział w otwartej rywalizacji sportowej. Pierwszy skład reprezentacji klubu opiera się na zawodnikach:  Anna Wieczorek, Martyna Araszkiewicz, Adrian Kielczyk oraz Kamil i Michał Zgódka.  W mniejszym stopniu również: Łukasz Zgórka i Klaudia Szuba.

W kolejnych latach dochodzi do dalszego rozwoju ośrodka, który powiększa się o własne filie. W grudniu 2005 powstaje sekcja w Pustelniku, w maju 2008 w miejscowości Cyganka, i od września 2008 roku w Pogorzeli Warszawskiej.  Stanisławów staje się wiodącą sekcją tak powstałego ośrodka i główną salą treningową, na której, niezależnie od treningów w swoich sekcjach, spotykają się raz na jakiś czas adepci z wszystkich czterech  sekcji na wspólnych treningach służących integracji oraz wyrównaniu poziomu szkoleniowego. W tym czasie łączna ilość uczestników zajęć  ze wszystkich sekcji to kilkadziesiąt osób.

W roku 2007 ośrodek jest organizatorem dobrze ocenionych i o szerokim echu III Mistrzostw Polski Karate Tsunami, rok później I Otwartego Pucharu PolskKarate Tsunami w kumite (walki) i sumograpplingu.  Jest wówczas również  organizatorem seminariów szkoleniowych, pokazów uświetniających festyny. Wspiera  akcje charytatywne np. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy  czy Polską Akcję Humanitarną Janiny Ochojskiej kwestując na rzecz ofiar tsunami i trzęsienia ziemi w Azji.

W wyniku nie wyrażenia zgody na pewne działania godzące w środowisko sztuk walki oraz poczynania niezgodne z wyznawanymi wartościami, wmanewrowanie w pewne gierki niektórych osób,  w marcu 2010r. Jacek Kesler składa  pisemną rezygnację z członkowstwa w Polskiej Federacji Tsunami, Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki oraz z członkowstwa w jej Radzie Mistrzów

Na skutek tego  ośrodek przeżywa  pewien zastój i zagrożony jest nawet zakończeniem  swej działalności.  Zajęcia na pewien okres zostają zawieszone. Jest to aktem zemsty za rezygnację i efektem nieudolnej polityki pewnych osób (osób spoza gminy Stanisławów i powiatu mińskiego),  niezrozumieniem przez nie sensu sztuk walki  oraz etyki praktyka sztuk walki. Opierające się w większości na pomówieniach i kłamstwie działania tych osób mają na celu nie tylko  zniechęcić do  Jacka Keslera jak najwięcej osób, ale spowodować , nie biorąc pod uwagę dobra trenujących, przejęcie (dla własnych celów)lub zamknięcie ośrodka.

W roku 2010 zajęcia zostają wznowione. Za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Tang Soo Do staje się członkiem Polskiej Federacji Tang Soo Do z siedzibą w Puławach.

Odtąd klub stara się odbudowywać swą utraconą ,wskutek tych działań  pozycję. Tym razem już w ramach stylu tang soo do Polskiej Federacji Tang Soo Do z Puław i prezentując jej filozofię. Rozpoczyna się okres pracy na rzecz wizerunku nie tylko klubu ale i całej federacji. Przynosi  to owoce, których odzwierciedleniem jest m. innymi ta strona oraz informacje na niej zawarte.  Klub ponownie jest widoczny nie tylko w ramach swojej organizacji, ale również  na otwartych turniejach. Podejmowane są przedsięwzięcia służące promowaniu sportu i tang soo do. 

Od roku 2011 klub powraca również w struktury UPLKS Stanisławów.

Historia klubu tworzona jest dalej. Możliwe, że  i Ty dołączysz do nas i wraz z nami będziesz zapisywał dalsze karty tej historii.

 

Ważniejsze wydarzenia:

Kwiecień 1994 – rejestracja  koła tsunami „San Ishi” ( Decyzja nr. 73/94 Polskiej Federacji Tsunami)

Luty 2004 – założenie sekcji karate w Stanisławowie

Maj 2005 – sekcja staje się członkiem  Uczniowskiego Parafialno – Ludowego Klubu Sportowego w Stanisławowie

    Październik 2005 – po raz pierwszy udział w zawodach. XV Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski All Style Karate Iława. Anna Wieczorek zajmuje III     miejsce w walkach semi-contact

  Grudzień 2005 – powstaje sekcja w Pustelniku

 Listopad 2007 – III Mistrzostwa Polski Karate Tsunami Stanisławów (160 uczestników)

Kwiecień 2008 – I Otwarty Puchar Polski Karate Tsunami Stanisławów.

Maj 2008 – powstaje sekcja w miejscowości Cyganka

Wrzesień  2008 – powstaje sekcja w Pogorzeli Warszawskiej

Grudzień 2009 -  I seminarium tang soo do prowadzone przez prezesa PFTSD - p.Marcina Kostyrę.

Marzec  2010 – rezygnacja z członkowstwa w Polskiej Federacji Tsunami, Radzie  Mistrzów oraz Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki

przełom 2010/2011 - klub poprzez Mazowieckie Centrum Tang Soo do staje się członkiem POskiej Federacji Tang Soo Do z Puław. Również członkiem UPLKS Stanisławów.

Od tego momentu klub, choć czasem napotyka na trudności, przeżywa rozkwit. Bierze udział w bardzo wielu turniejach, szkoleniach, pokazach, których wypisanie tutaj stanowiłoby bardzo długą listę. Jest organizaotrem Obozów Letnich i Zimowisk, Turniejów Dziecięcych itp.

2012r - powstaje bliźniacza sekcja w miejscowości Poświętne. Klub liczy ponad 30/40 osób, w grupach dziecięcych i młodzeżowych.

Nie ujętę są wszystkie wydarzenia, zwłaszcza udział w turniejach. Jest to bardzo obszerny materiał, który być może znajdzie się w tym miejscu później.

c.d.n.